Ile zarabia kosmetyczka i jak nią zostać?

Ile zarabia kosmetyczka i jak nią zostać?

Kiedy myślimy o kosmetyczce, często wyobrażamy sobie miejsce pełne relaksu, cudownych zapachów i zabiegów upiększających. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak wygląda praca z drugiej strony lustra? Ile zarabia kosmetyczka i jakie kroki trzeba podjąć, by zostać jednym z ekspertów w tej dziedzinie? Przybliżymy Wam to w tym artykule.

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Kosmetyczka zajmuje się pielęgnacją urody klientów, oferując usługi takie jak makijaż, pielęgnacja skóry twarzy, manicure, pedicure, depilacja, masaże, zabiegi na ciało i włosy, a także specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, jak mikrodermabrazja czy mezoterapia (o ile posiada odpowiednie umiejętności). Kosmetyczki pomagają klientom poprawić wygląd i samopoczucie, dbając o ich skórę, paznokcie i włosy.

Jak wygląda praca kosmetyczki na co dzień?

Warto zauważyć, że kosmetyczka może pracować będąc zatrudniona:

  1. w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym,
  2. pracując na własnej działalności i prowadząc własny gabinet
  3. lub pracując mobilnie i dojeżdżając do klientów.

Od rodzaju i sposobu wykonywania pracy uzależnia się z reguły zarobki kosmetyczki. Ile zarabia kosmetyczka w Polsce?

Ile zarabia kosmetyczka?

Średnia pensja kosmetyczki w Polsce, jak podaje portal wynagrodzenia.pl, wynosi 4000 złotych brutto, choć waha się w granicach od 3300 do 4700 zł brutto. To spore widełki finansowe, a ostateczny wpływ na wynagrodzenie ma wiele czynników. Wszystko zależy od miejsca pracy, doświadczenia i specjalizacji.

Jeśli myślisz o zawodzie kosmetyczki i zdecydujesz się na pracę w renomowanym salonie w dużym mieście lub zyskasz własną bazę stałych klientów, Twój dochód może być jednak znacznie wyższy. Tylko, jak zostać kosmetyczką? Czy duże inwestycje trzeba poczynić w tym kierunku?

Jak zostać kosmetyczką? Jakie kwalifikacje musi posiadać?

Aby zostać kosmetyczką, należy zdać egzamin zawodowy, który potwierdza uzyskanie tytułu i upoważnia do podjęcia pracy w zawodzie. Jednak, aby przystąpić do egzaminu zawodowego, niezbędne jest ukończenie nauki w szkole zawodowej, technikum lub szkole policealnej. Nauka w zależności od szkoły trwa od 2 do 4 lat.

Jak wygląda przygotowanie do zawodu kosmetyczki?

W trakcie nauki uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu biologii i anatomii człowieka, a także z takich dziedzin jak chemia, technologie kosmetyczne, stylizacje, wizaż, a nawet przedsiębiorczość i zasady BHP.

Inną drogą do uzyskania tytułu kosmetyczki jest ukończenie zawodowego kursu kwalifikacyjnego. Taki kurs można zrobić często już w kilka tygodni, a organizują go różne ośrodki szkoleniowe, które w intensywny sposób uczą podstaw kosmetologii w zakresie teoretycznym i praktycznym.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, praca kosmetyczki otwiera przed Tobą wiele możliwości i pozwala na przyzwoite zarobki. Choć, zdajemy sobie sprawę, że z czasem mogą być niewystarczające.

Ile zarabia początkująca kosmetyczka?

Jako początkująca kosmetyczka zatrudniona na etacie w salonie kosmetycznym, możesz zarobić często najniższą krajową + prowizję od wykonanych zabiegów. Jednak podnosząc swoje kwalifikacje, możesz zarabiać znacznie więcej.

Jak podnosić kwalifikacje, aby zarabiać więcej jako kosmetyczka?

Jak już wspomnieliśmy, wysokość zarobków kosmetyczki uzależniona jest od miejsca pracy, doświadczenia, czy specjalizacji. Im dłużej pracujesz w zawodzie, tym większa jest Twoja wiedza i umiejętności, ale poza praktyką, dobrze jest brać udział w szkoleniach, czy kursach specjalizujących.

Warto także wspomnieć, że kosmetyczka to zawód rzemieślniczy, co oznacza, że kwalifikacje do wykonywania zawodu mogą potwierdzać także egzamin czeladniczy lub mistrzowski, do którego można przystąpić po ukończeniu szkoły zawodowej lub technikum i po kilku latach stażu pracy. W przypadku czeladnika po co najmniej 3 a w przypadku mistrza po co najmniej 6 latach pracy w zawodzie.

Ciekawostka

Co ciekawe, aby otworzyć własny salon kosmetyczny, nie potrzebujesz tytułu mistrza czy czeladnika kosmetycznego. Nie musisz mieć nawet specjalistycznego wykształcenia. Do prowadzenia tego typu działalności nie jest potrzebna żadna koncesja ani zezwolenie. Oczywistym jest jednak, że nie podejmiesz się wykonywania zabiegów kosmetycznych bez odpowiednich umiejętności. Co więcej, bierzesz za nie pełną odpowiedzialność.

Ile zarabia kosmetyczka we własnym salonie?

Pracując jako kosmetyczka na własnej działalności, możesz liczyć na dochód rzędu od 7000 do 10000 złotych. Jednak po odliczeniu kosztów na rękę pozostanie Ci od 4000 do 5000 zł. Czy to dużo? Czy praca na własny rachunek się opłaca? Cóż, musisz przeanalizować wszystkie za i przeciw. Pewne jest, że praca na własnej działalności gospodarczej daje Ci więcej swobody i możesz budować własny wizerunek.

Pracując na własny rachunek, z czasem możesz pokusić się o zatrudnienie innych specjalistów, którzy pomogą Ci zwiększyć ten dochód, podczas gdy pracując na etacie, możesz liczyć jedynie na podwyżki uzależnione od dobrej woli pracodawcy. Pracujesz jako kosmetyczka? Sprawdź nasze fartuszki kosmetyczne.

Wszystkie komentarze