ODZIEŻ MEDYCZNA WE WZORY – DLA KOGO?

ODZIEŻ MEDYCZNA WE WZORY – DLA KOGO?

Kolorowe, wzorzyste bluzy medyczne możemy zobaczyć coraz częściej w różnych gabinetach medycznych. Przełamują one znane z dawnych lat medyczne stereotypy i dodają pracownikowi, jak i gabinetowi koloru i charakteru. Bluzy medyczne we wzorki mają coraz więcej fanów, niemniej jednak, czy sprawdzą się wśród wszystkich zawodów medycznych? Czy medyk na oddziale onkologicznym we wzorzystej bluzie medycznej cieszy oko i pacjenta, czy szokuje? Komu wypada, a komu nie nosić wzorki?

Myśląc o wzorzystych bluzach medycznych, w naszej głowie najczęściej pojawia się obraz lekarza pediatrii, lekarza weterynarii lub stomatologa dziecięcego. Medyk ubrany w ten sposób ma odczarować w oczach małego pacjenta (lub zwierzęcia) negatywny obraz lekarza. Wzory i kolory przykuwają uwagę, dlatego nie skupiamy się na niepożądanym zabiegu i na tym, co jest wokół, a co może odstraszyć malucha. Lekarze ubrani w ten sposób wzbudzają również zaufanie u małych pacjentów. Wśród pediatrów, jak i stomatologów spotyka się najczęściej bluzy w motyw zwierzątek, samochodzików, misiów i innych kolorowych, nieszablonowych wzorów. Lekarze weterynarii najczęściej wybierają wzór zwierzęcy, żeby dodatkowo podkreślić swoją identyfikację, swój profesjonalizm i zamiłowanie.

Widok wzorzystych bluz medycznych wśród lekarzy pediatrii nikogo już nie dziwi, co jednak z medykami pracującymi na oddziałach dziecięcych wymagających wzmożonej opieki medycznej? Czy na dziecięcym oddziale onkologicznym noszenie kolorowych bluz jest na miejscu?

Kolorowe, wzorzyste bluzy medyczne to wbrew pozorom często strój nie tylko dla lekarza, ale dla małego pacjenta, który na widok całej palety barw, chociaż na chwilę się uśmiechnie.
Oddziały takie jak onkologiczne to często miejsca, gdzie może zabraknąć słońca i uśmiechu, dlatego nieumowną rolą pielęgniarki czy lekarza jest wywołanie tego w odczuciu małego pacjenta. Pomóc może w tym właśnie chociażby barwna bluza, która wywoła pozytywne konotacje i poprawi humor.  

Istotny jest fakt, że nie istnieją prawne regulacje dotyczące kolorystyki i wzorów odzieży medycznej. Mogą się one jedynie pojawiać w prywatnych zapisach przychodni lub szpitala.

J.Karp