CO NOSZĄ WSPÓŁCZESNE PIELĘGNIARKI?

CO NOSZĄ WSPÓŁCZESNE PIELĘGNIARKI?

Odzież medyczna wciąż przechodzi niekończące się metamorfozy. Mnogość fasonów, kolorów i wzorów zdziwi niejedną osobę, która zatrzymała się na etapie chirurgicznych, zielonych fartuchów. Diametralne zmiany można też zaobserwować w strojach medycznych pielęgniarek, których historia zawodu sięga ponad 150 lat. Kobiety ubrane w biały fartuch i czepek widujemy już tylko na filmach. Co ciekawe, dawniej w pielęgniarski strój wchodził: czepek, sukienka, ubranie dwuczęściowe, fartuch krzyżowy, fartuch biały, trzewiki profilaktyczne, półbuty tekstylne oraz peleryna sukienna. Co dla odmiany dziś charakteryzuje i wyróżnia stroje medyczne pielęgniarek?

Jedno pozostaje bez zmian. Najważniejsze, tak jak w przypadku każdego rodzaju odzieży medycznej jest, żeby przede wszystkim spełniała funkcję ochronną, czyli zapobiegała zabrudzeniom i uszkodzeniom, a z drugiej strony – musi być wygodna i dopasowana, by zagwarantować nam komfort pracy.  

Kiedyś, gdy dominowała spójność i określona kolorystyka, pielęgniarki na oddziałach szpitalnych czy w przychodniach wyglądały często identycznie jak reszta personelu. Dziś, pracując w służbie medycznej (zwłaszcza gdy pracujemy w prywatnej), możemy pozwolić sobie na manewrowanie rodzajem odzieży medycznej i kolorystyką. Dlatego na oddziałach dziecięcych możemy spotkać pielęgniarki we wzorzystych, kolorowych fartuchach medycznych. Ma to na celu uspokojenie dziecka, rozweselenie go, a także skierowanie uwagi na kolorowy strój, na przykład podczas badania. Ponadto producenci odzieży medycznej obserwują trendy, dlatego nie brakuje strojów pielęgniarskich w popularnych, pastelowych, przyjemnych dla oka, kolorach.

Dziś oprócz wyboru licznych wzorów i kolorów, wśród strojów medycznych dla pielęgniarek na rynku możemy znaleźć:

  1. ·         fartuchy dla pielęgniarek
  2. ·         komplety dla pielęgniarek
  3. ·         spódnice medyczne
  4. ·         żakiety medyczne
  5. ·         bluzy medyczne
  6. ·         spodnie dla pielęgniarek

 J.Karp