
Uczelnie Medyczne w Polsce
Osób zainteresowanych studiami medycznymi i pracą w branży medycznej w Polsce nie brakuje. Chyba nie ma bardziej pewnego zawodu, bo niezależnie od czasu i miejsca, zawsze będzie zapotrzebowanie na specjalistów danej dziedziny lekarskiej, ratowników, pielęgniarzy czy położnych. Młodzi, mimo nieodłącznego strachu, coraz chętniej decydują się na podjęcie studiów w tym zakresie. Wybór wbrew pozorom nie jest duży, ponieważ w Polsce mamy 9 uczelni medycznych. Które z nich wypadają najlepiej?
Z pomocą, a raczej podpowiedzią dla tegorocznych maturzystów, przychodzi miesięcznik „Perspektywy” i jego coroczny ranking najlepszych uczelni medycznych w Polsce, stworzony na podstawie takich kryteriów jak: prestiż, potencjał, absolwenci na rynku pracy, umiędzynarodowienie, warunki kształcenia i efektywność. Działają one w największych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Białystok i Katowice.
Warto też wiedzieć, że na pojedynczych, tych większych uniwersytetach medycznych działają kolegia medyczne, czyli prestiżowe, docenione placówki nauczania medycznego. Najpopularniejsze z nich to Collegium UJ i Collegium Medicum UMK. Działają one również na uniwersytetach w Kielcach, w Olsztynie czy w Zielonej Górze.
Według „Perspektyw” wygląda to następująco:
1. Gdański Uniwersytet Medyczny .
2. Warszawski Uniwersytet Medyczny .
3. Uniwersytet Medyczny w Łodzi .
4. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie .
5. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
6. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
7. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
8. Uniwersytet Medyczny w Lublinie
9. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Trzeba brać poprawkę na to, że każdy kierunek z osobna będzie inaczej odbierany i oceniany na różnych uniwersytetach. Ten ranking powstał w oparciu o całokształt uczelni medycznych.
Przed podjęciem decyzji o studiach medycznych i co za tymi idzie – latach ciężkiej pracy, warto zapoznać się z ofertą uczelni, warunkami kształcenia, wyjazdami zagranicznymi, stażami i możliwościami rozwoju, ponieważ każdy Uniwersytet Medyczny może mieć, mimo tego samego celu, odmienne podejście i zasady.
J.Karp