Jak dbać o odzież medyczną? - Poradnik

Jak dbać o odzież medyczną? - Poradnik

Pracownicy medyczni muszą mierzyć się na co dzień z wieloma czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wirusy czy bakterie, dlatego odzież medyczna, jaką stosują, odgrywa kluczową rolę w ich pracy — być może także w Twojej. Ważne jest więc, aby odpowiednio o nią dbać. Należy to robić z pewną uwagą, aby przedłużyć jej trwałość i zwiększyć bezpieczeństwo pracy. Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak to robić, przygotowaliśmy ten poradnik.

Jak dbać o odzież medyczną?

Odzież medyczna musi być szczególnie traktowana. Nie wystarczy jej wrzucić do pralki! Aby prawidłowo dbać o odzież medyczną, musisz uważać, w towarzystwie jakich ubrań ją pierzesz, jak ją suszysz i prasujesz. Co więcej, konieczna jest także jej dezynfekcja. Wszystko to po to, aby służyła Ci wiele lat i odpowiadała środowisku pracy. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jak należy prać odzież medyczną?

Prawidłowe pranie odzieży medycznej to kluczowy krok w jej pielęgnacji. Zanim jednak po prostu wrzucisz ubrania do pralki, musisz je odpowiednio przygotować. Przed rozpoczęciem prania, upewnij się, że wszystkie kieszenie są opróżnione. Jeśli to możliwe, wyciągnij paski, zapnij guziki i zasuń zamki błyskawiczne. Podziel ubrania kolorami i oddziel je od innej odzieży, w której chodzisz poza pracą, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko przenoszenia się zarazków. Co później?

Kroki podczas prania odzieży medycznej:

  1. Wybierając temperaturę prania, zwróć uwagę na zalecenia producenta odzieży medycznej. Z reguły jednak temperatura ta powinna wynosić przynajmniej 40°C. Pranie w wysokiej temperaturze pomoże zabić zarazki i drobnoustroje.
  2. Do prania warto używać środków piorąco-dezynfekujących, które skutecznie eliminują bakterie i wirusy. Zwróć jednak uwagę, aby były dopasowane do rodzaju tkaniny, z jakiej wykonana jest konkretna odzież. Nie każdy fartuch medyczny, czy uniform medyczny zrobiony jest z tego samego materiału.
  3. Unikaj używania zbyt dużo detergentu, ponieważ nadmiar może uszkodzić tkaniny i zmniejszyć ich trwałość. Jeśli odzież jest bardzo zabrudzona, można rozważyć jej wcześniejsze namoczenie w wodzie z detergentem przez krótki czas. Pamiętaj, aby nie mieszać odzieży medycznej z innymi ubraniami podczas prania.

O czym pamiętać podczas prania odzieży medycznej?

Odzież medyczna powinna być prana regularnie, najlepiej po każdym użyciu. W ten sposób można znacznie ograniczyć przenoszenia zarazków i przenikania ich do naszego organizmu. Warto też pamiętać, że każda plama, zwłaszcza ta zawierająca substancje biologiczne, powinna być usuwana jak najszybciej. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na jej usunięcie. Dlatego, gdy tylko dojdzie do zaplamienia odzieży, zdejmij ją i namocz w zimnej wodzie. Mocz przez kilka minut, po czym wypierz.

Ciekawostka:

Dezynfekujące środki do prania mogą zawierać chlor lub nadtlenek wodoru, które mogą powodować odbarwienia. Aby chronić kolory, przed włożeniem odzieży do prania możesz namoczyć ją na kilkanaście minut w roztworze wody z octem. Stosuj pół szklanki octu na miskę wody.

Jak suszyć ubrania medyczne?

Suszenie odzieży medycznej jest równie ważne co pranie. Po zakończonym cyklu prania, odzież medyczną najlepiej jest wstrząsnąć, aby pozbyć się większości zagnieceń, a następnie rozwiesić na suszarce lub na zewnątrz, aby naturalnie wyschła.

Podczas suszenia unikaj bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, ponieważ nadmierne działanie UV może powodować blaknięcie kolorów i uszkodzić tkaninę, ale o ile to możliwe, susz ją na świeżym powietrzu — to doskonały pogromca bakterii.

Jak prasować odzież medyczną?

Spodnie, koszule, fartuchy i komplety medyczne najlepiej prasować, gdy tkanina jest lekko wilgotna. Jeśli tkanina jest zbyt sucha, można ją lekko spryskać wodą przed prasowaniem. Ponieważ wysoka temperatura nie tylko usuwa zagniecenia, ale także skutecznie zabija zarazki, podczas prasowania ubrań stopa żelazka powinna mieć ok. 150 stopni Celsjusza. Jednak zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta.

O czym pamiętać podczas prasowania ubrania?

Przed prasowaniem ubrań medycznych przewróć je na lewą stronę i używaj wilgotnej ściereczki lub bawełnianego materiału jako ochrony przed bezpośrednim kontaktem z żelazkiem. Dzięki temu zapobiegniesz blaknięciu kolorów. Pomoże to także uniknąć uszkodzenia delikatnych elementów, takich jak naszywki i hafty.

Ciekawostka:

Nigdy nie prasuj odzieży medycznej brudnym żelazkiem. Jeśli zauważysz, że stopa żelazka jest zakamieniona, możesz ją wyczyścić przy pomocy specjalnego środka lub wlewając do niego i odparowując na bawełnianą ściereczkę wodę demineralizowaną z dodatkiem octu.

Jak dezynfekować odzież medyczną?

Oprócz prania odzieży medycznej należy pamiętać o jego dezynfekcji, zwłaszcza jeśli pracujesz w otoczeniu pacjentów zmagających się z różnymi chorobami. Nie ma jednak potrzeby odrębnego gotowania ubrań, czy żmudnego prasowania. Wystarczy, że podczas prania będziesz używać środków dezynfekujących, które skutecznie usuwają wirusy i bakterie.

Pamiętaj, by po praniu przeprowadzić dokładne płukanie, aby usunąć resztki detergentu z tkaniny.

Przechowywanie odzieży medycznej

Przechowywanie odzieży medycznej jest równie ważne, jak jej pielęgnacja. Pamiętaj, aby przechowywać odzież medyczną w suchym miejscu, z dala od światła słonecznego, co pozwoli zachować dłużej jej trwałość. Co więcej, fartuchy, uniformy i inne ubrania medyczne najlepiej przechowywać rozwieszone, aby uniknąć zagnieceń i by zawsze były gotowe do założenia. Pamiętaj także, że nawet przy właściwej pielęgnacji i przechowywaniu, odzież medyczna ma swoją ograniczoną żywotność. Warto ją regularnie wymieniać, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Dbanie o ubrania medyczne – co warto wiedzieć?

Pielęgnacja odzieży medycznej jest niezwykle ważna. Nie tylko przedłuża żywotność ubrań, ale również zwiększa bezpieczeństwo pracy. Pamiętaj o jej regularnym praniu. Przestrzegaj zalecanych zasad suszenia, prasowania i przechowywania, a dzięki temu będziesz z niej korzystać dłużej. Na koniec pamiętaj, że ubrania medyczne służą do pracy. Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia patogenów, odzież medyczna powinna być noszona jedynie w miejscu pracy i zdejmowana przed opuszczeniem placówki medycznej.