JAK DBAĆ O ODZIEŻ MEDYCZNĄ? PORADNIK
JAK DBAĆ O ODZIEŻ MEDYCZNĄ? PORADNIK

JAK DBAĆ O ODZIEŻ MEDYCZNĄ? PORADNIK

Praca w obszarze medycznym wiąże się z częstszym niż w innych zawodach kontaktem z zabrudzeniami, wirusami i bakteriami. Wymaga ona specjalnego traktowania, tak by posłużyła nam jak najdłużej i zachowała swoją estetykę. Podpowiadamy jak o nią dbać, tak by pozbyć się wirusów i bakterii, a przy tym dobrze się prezentować.

PRANIE

Przechowuj i pierz odzież medyczną oddzielnie, dzięki czemu unikniesz rozprzestrzeniania się wirusów. Jeśli masz do tego przestrzeń, nie zwlekaj z wypraniem medycznych fartuchów, a jeśli nie jest to możliwe od razu, postaraj się przechowywać je w innym, odrębnym, najlepiej zamkniętym miejscu.

Producenci odzieży nie bez powodu na metkach umieszczają informację dotyczącą materiału, odpowiedniej temperatury i zalecanych środków do prania. Dlatego, jeśli się wahasz, przeczytaj. Źle dobrana temperatura lub środek mogą nieodwracalnie zniszczyć twoje ubranie. Istnieje zasada, że ubranie prane w 40 °C przez 10 minut, pomaga pozbyć się wszystkich niepożądanych zarazków z materiału. Dla pewności, w przypadku odzieży medycznej, użyj środków piorąco-dezynfekujących. Wzmocniona formuła usunie wszystkie szkodliwe mikroorganizmy. W przypadku delikatnych ubrań pierz je w materiałowej siateczce, która uchroni je przed intensywnymi wirowniami. Pamiętaj, by nie prać białej odzieży z kolorową, to może skończyć się posiadaniem tęczowego uniformu.

Od razu po wypraniu upewnij się, że plamy zniknęły na dobre.

SUSZENIE

Suszenie odzieży medycznej niczym nie różni się od suszenia tej codziennego użytku. Jeśli tylko masz możliwość, susz ubrania na zewnątrz. Świeże powietrze i wiatr zapewnią naturalne suszenie i środek zapachowy, a słońce, jak i wysokie temperatury, dodatkowo zabijają zarazki. Podczas suszenia na słońcu, przewróć ciemne ubrania na drugą stronę, dzięki czemu zapobiegniesz ich blaknięciu. W domowych warunkach zaleca się suszenie w wentylowanym pokoju.

PRASOWANIE

W przypadku odzieży medycznej, prasowanie to nie tylko sposób na rozprostowanie ubrania, ale także dezynfekcja, dlatego do prasowania odzieży medycznej zaleca się temperaturę ok. 100°C. W przypadku prasowania białych fartuchów zwróć uwagę na czystość stopy żelazka, tak by nie zostawiało zabrudzeń.

Odzież medyczną przechowuj oddzielnie. Najlepiej zaopatrz się w specjalne pokrowce, tak by odizolować uniformy od kurzu i ewentualnie zakurzonych, sąsiadujących ubrań.

                                                                                                                                                                                                                                                          J.Karp