BEZPIECZNE ZAKUPY W INTERNECIE

BEZPIECZNE ZAKUPY W INTERNECIE

Pandemia koronawirusa i liczne restrykcje z nią związane, sprawiły, że firmy kurierskie przeżywają swoją drugą młodość, a większość sklepów przeniosła działalność do internetu lub poszerzyła ją. Mimo że kupowanie w sieci jest codziennością, nadal musimy mieć na uwadze, że możemy paść ofiarą oszustów i niesprawdzonych produktów, dlatego by zniwelować tę możliwość, pamiętajmy o podstawowych zasadach.

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł. Sklep powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa, czyli kłódeczkę ulokowaną przed adresem strony. Klikając w nią, możemy sprawdzić, na kogo jest wystawiony certyfikat, a informacja ta potwierdzi nam autentyczność sklepu. Ponadto możesz sprawdzić działalność firmy na portalu gov.pl., a jeśli na stronie internetowej widnieje adres czy numer, możemy łatwo zlokalizować sprzedającego.

Czytaj opinie. Na stronie internetowej, na google, facebooku czy instagramie. Porządny research ułatwi podjęcie decyzji i sprawi, że zaspokoisz swoją ciekawość. Komentarze innych kupujących to niezastąpione źródło wiedzy na temat wiarygodności sprzedawcy i produktu. Często też klienci dzielą się z innymi zdjęciami, co da nam informację na temat zgodności produktu z opisem.

Wybieraj bezpieczne płatności. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór płatności za pobraniem, wtedy wiemy, za co płacimy. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, wybierzmy coraz popularniejszą opcję płatności Blikiem. Polega ona na przepisaniu z aplikacji bankowej kodu i potwierdzenie tej płatności w telefonie. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad transakcją. Pod żadnym pozorem nie podpinaj karty w internecie i zawsze wybieraj znanego operatora płatności internetowych. W sieci najlepiej pozostawiać po sobie jak najmniej śladów.

Czytaj regulaminy. Mimo że postrzegamy to jako stratę czasu i często akceptujemy z rozpędu, należy pamiętać, że zapoznanie się z warunkami sklepu jest niezbędne. Uzyskamy tam informacje na temat płatności, wysyłki i reklamacji.

Zainstaluj program antywirusowy, który pomoże Ci wykryć ryzyko związane z korzystaniem z danej strony i poinformuje Cię, kiedy Twoja płatność zostanie przekierowana na niebezpieczne witryny.

                                                                                                                                                                                                                                                           J.Karp