Na co zwrócić uwagę, pracując latem w gastronomii?
Na co zwrócić uwagę, pracując latem w gastronomii?

Na co zwrócić uwagę, pracując latem w gastronomii?

Lato w pełni, więc dla gastronomii oznacza to rozpoczęcie tzw. sezonu ogródkowego oraz ze wzmożonym ruchem - ludzie chcą zjeść pod chmurką, a jednocześnie przybywa turystów. Aktualnie możemy nawet zaobserwować trend podróżowania kulinarnego, czyli przemierzania szlaku nie turystycznego, a gastronomicznego. Śladem najelpszych restauracji nie podróżuje już tylko Magda Gessler czy Robert Makłowicz.

Nieodłącznymi czynnikami związanymi z pracą w gastronomii są zabrudzenia i wysokie temperatury. Szefowie kuchni i kucharze przygotowujący dania są narażeni na ciepło przez cały rok - grzeje tam wszystko - piece, kuchenki, grille, rozgrzane patelnie,  ale i kelnerzy, obsługujący gości w ogródkach również odczują rosnące temperatury.

Jak wybrać odpowiednią odzież?

  • Wybieraj ubrania wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać nawet w najcieplejsze letnie dni. 
  • Zwracaj też uwagę na odzież ochronną, która jako dodatkowa warstwa materiału musi być wykonana z najwyższej jakości materiału, który nie będzie krępował ruchów 
  • Dobrym rozwiązaniem na lato są tzw. zapaski kelnerskie, które zapewniają odpowiednią ochronę, ale zarazem nie doprowadzą do przegrzania.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przede wszystkim pamiętaj o nawodnieniu. Często szykując potrawy i nalewając napoje innym, zapominamy o własnym pragnieniu. Dbaj o to, by latem wypijać w ciągu dnia minimum 2 litry wody dziennie.
  • Postaraj się, by w lokalu znalazła się klimatyzacja, bądź wiatrak.
  • Jeśli pracujesz na zewnątrz, obsługując gości w ogródku, jeśli to możliwe, pamiętaj o nakryciu głowy. 
  • Pamiętaj o nałożeniu filtra ochronnego UV.

Wszystkie komentarze